Bere Örnekleri

Yıldızlı Bere
Yıldızlı Bere Yapımı:

Yıldızlı bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

  • 5,5 mm tığ,
  • Bu tığa uygun kalınlıkta 2 adet yumak (buradaki örnekte gri ve pembe renkte yumak tercih edilmiştir)
  • Makas
  • Etamin iğnesi

Berenin yapımına lastik kısmından başlanır.

Lastik kısmı:

Gri ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 9 zincir çekilir.

İlmek almadan tığa yakın olan ikinci zincir boşluğuna batılır, ilmek alınarak çekilir ve bu şekilde zincir boşluğuna sık iğne örülmüş olur. Aynı işlem bütün zincir boşlukları doluncaya kadar tekrarlanır. Toplamda 8 sık iğne örülür.

1 zincir çekilir ve motifin arkası çevrilir. Sık iğneler ilk ve son zincir boşluklarının iki yanağının altından, orta kısımlarda ise üst tarafta kalan yanağın içine batılarak örülür. Lastik kısmı istenilen uzunluğa gelene kadar her sıranın başına gelindiğinde bu adımdaki işlemler sırasıyla takip edilir. Sık iğneli sıralar sayın ve sayının tek sayı olmasına dikkat edin. Buradaki örnekte 65 sıra sık iğne örülmüştür.

Lastik kısmın iki kenarı bir araya getirilir ve her zincir boşluğuna bir adet olacak şekilde toplam 8 sıkı iğne ile iki uç birbirine birleştirilir. Birleştirilen kısım iç tarafta kalacak şekilde lastik ters düz edilir.

Gri iple bir zincir çekilir ve lastik kısmının tepesindeki her bir zincir boşluğuna birer adet olmak üzere sık iğne örülür.

Yıldızlı Kısım:

1. Sıra: Pembe ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. Zincir çekilerek pembe ip, gri ip ilmeğinden geçirilir. 3 zincir çekilir.

İlmek almadan 2. zincir boşluğuna batılır, ilmek tığın üzerindeyken, 1. zincir boşluğuna batılır, ilmek çekilir. Tığın üzerinde 3 ilmek oluşur.

Zincirlerin dibindeki gri zincir boşluğuna batılır ilmek alınır, daha sonra sırasıyla sırada gelen iki zincir boşluklarına da batılır ve birer ilmek çekilir. Tığın üzerinde toplam 6 ilmek olunca ilmek alınarak hepsi birden çekilir.

İlmek almadan yıldızın ortasını oluşturacak zincir boşluğuna batılır ilmek çekilir. Bir alt taraftaki yıldız ayağını oluşturan kısma batılır ve ilmek çekilir. Yıldız ayağının dibindeki gri zincir boşluğuna batılır ilmek ve ilmek çekilir. Gri zincir boşluğunun yanındaki zincir boşluğuna batılır ilmek çekilir ve hemen ondan sonra gelen zincir boşluğuna batılır ve ilmek çekilir. Bütün sıra boyunca aynı işlem tekrarlanır.

Sıranın sonunda iki uç sık iğne ile birleştirilir.

2. Sıra: 2 zincir çekilir. Daha sonra bütün yıldızların orta kısımlarına ikişer adet 1li trabzan yapılır. Sıranın sonu sık iğne ile birleştirilir.

3. Sıra: İp değiştirilir. 1 zincir çekilir. Gri iple bütün zincir boşluklarına birer adet sık iğne örülür.

4. Sıra: Pembe ipe geçilir. 1. Sıra tekrarlanır.

5. Sıra: 2. Sıra tekrarlanır.

6. Sıra: Gri ipe geçilir. 3. Sıra tekrarlanır.

7. Sıra: Pembe ipe geçilir. 1. Sıra (4. Sıra) tekrarlanır.

8. Sıra: 2. Sıra (5. Sıra) tekrarlanır.

9. Sıra: Gri ipe geçilir. 1 zincir çekilir. 5 sık iğne yapılır. Arkasından sonraki zincir boşluğuna batılır, ilmek çekilir daha sonra sıradaki zincir boşluğuna da batılır ve ilmek çekilir. Sonra bu iki ilmek bir arada çekilerek bir sonraki sıra için bir azaltılır. Sıranın sonuna kadar 5 sık iğne yapılır ve arkasından gelen iki zincir boşluğu tek ilmekte birleştirilir.

10. Sıra: Pembe ipe geçilir. 1. Sıra gibi örülür.

11. Sıra: 2. Sıra gibi örülür.

12. Sıra: Gri ipe geçilir. 1 zincir çekilir. 3 sık iğne yapılır. Arkasından sonraki zincir boşluğuna batılır, ilmek çekilir daha sonra sıradaki zincir boşluğuna da batılır ve ilmek çekilir. Sonra bu iki ilmek bir arada çekilerek bir sonraki sıra için bir azaltılır. Sıranın sonuna kadar 3 sık iğne yapılır ve arkasından gelen iki zincir boşluğu tek ilmekte birleştirilir.

13. Sıra: Pembe ipe geçilir. 1. Sıra gibi örülür.

14. Sıra: 2. Sıra gibi örülür. Pembe ip kesilir.

15. Sıra: Gri ipe geçilir. 1 zincir çekilir. 1 sık iğne yapılır. Arkasından sonraki zincir boşluğuna batılır, ilmek çekilir daha sonra sıradaki zincir boşluğuna da batılır ve ilmek çekilir. Sonra bu iki ilmek bir arada çekilerek bir sonraki sıra için bir azaltılır. Sıranın sonuna kadar 1 sık iğne yapılır ve arkasından gelen iki zincir boşluğu tek ilmekte birleştirilir.

16. Sıra: 1 zincir çekilir. 1 sık iğne yapılır. Arkasından sonraki zincir boşluğuna batılır, ilmek çekilir daha sonra sıradaki zincir boşluğuna da batılır ve ilmek çekilir. Sonra bu iki ilmek bir arada çekilerek bir sonraki sıra için bir azaltılır. İki ilmeği birleştirme işlemi bir kere daha tekrarlanır. Sıranın sonuna kadar 1 sık iğne, 2 adet 2li ilmek birleştirme yapılır.

17. Sıra: Dörder ilmek bir arada çekilip, 1 zincir çekilerek toplanır. Aynı işlem sıra sonuna kadar devam ettirilir.

İp biraz uzun bırakılıp kesilir. Etamin iğnesi kullanılarak artan ip son zincir boşluklarından geçirilir ve tepedeki boşluğun kapanması için sıkıca çekilir. İçerden tepenin kapanması için karşılıklı birkaç kere dikilir ve artan uç kesilir.
yıldızlı bere

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments