Bere Örnekleri

Yatay Çizgili Bere
Yatay Çizgili Bere Yapımı:

Yıldızlı bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

  • 5,5 mm tığ,
  • Bu tığa uygun kalınlıkta 2 adet yumak (buradaki örnekte gri ve açık pembe renkte yumak tercih edilmiştir)
  • Makas
  • Etamin iğnesi
  • İşaretleme halkası (İsteğe bağlı)

Berenin yapımına lastik kısmından başlanır.

Lastik kısmı: Gri ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 11 zincir çekilir.

İlmek almadan tığa yakın olan ikinci zincir boşluğuna batılır, ilmek alınarak çekilir ve bu şekilde zincir boşluğuna sık iğne örülmüş olur. Aynı işlem bütün zincir boşlukları doluncaya kadar tekrarlanır. Toplamda 10 sık iğne örülür.

1 zincir çekilir ve motifin arkası çevrilir. Sık iğneler ilk ve son zincir boşluklarının iki yanağının altından, orta kısımlarda ise üst tarafta kalan yanağın içine batılarak örülür. Lastik kısmı istenilen uzunluğa gelene kadar her sıranın başına gelindiğinde bu adımdaki işlemler sırasıyla takip edilir. Sık iğneli sıralar sayın ve sayının çift sayı olmasına dikkat edin. Buradaki örnekte 70 sıra sık iğne örülmüştür.

Lastik kısmın iki kenarı bir araya getirilir, 1 zincir çekilir ve her zincir boşluğuna bir adet olacak şekilde toplam 10 sık iğne ile iki uç birbirine birleştirilir. Birleştirilen kısım iç tarafta kalacak şekilde lastik ters düz edilir. Gri ip kesilir.

1. Sıra: Açık pembe renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. Zincir çekilerek pembe ip, gri ip ilmeğinden geçirilir. 2 zincir çekilir. Her bir zincir boşluğuna 2li trabzan örülür. Sıranın sonu sık iğne ile birleştirilir. Toplamda yapılan ilk lastik kısımla aynı olmalı: 70-72 trabzan.

2. Sıra: 2 zincir çekilir. Bütün trabzanların üzerlerine birer trabzan örülür. Bu trabzanlar sırasıyla bir önden ve bir arkadan şeklinde örülür.

3. Sıra: Gri ipe geçilir. 1 zincir çekilir her bir önden ve akadan trabzanın üzerine bir adet önden sık iğne yapılır. İp kesilir ve etamin iğnesi yardımıyla son kısım düzeltilir. (Düzeltme işlemi için videoyu seyredebilirsiniz.)

4. Sıra: (Pembe) 1. Sıra gibi örülür ancak batılacak ilmekler pembe örülen kısmın en üstündeki zincir boşluklarıdır.

5. Sıra: (Pembe) 2. Sıra gibi örülür.

6. Sıra: (Gri) 3. Sıra gibi örülür.

7. Sıra: (Pembe) 4. Sıra gibi örülür.

8. Sıra: (Pembe) 5. Sıra gibi örülür.

9. Sıra: (Gri) 6. Sıra gibi örülür.

10. Sıra: (Pembe) 4. Sıra gibi örülür.

11. Sıra: (Pembe) Alttaki 5 trabzana sırasıyla önden arakadan trabzanlar yapılır. Sonra gelen iki trabzan birleştirilerek arkadan trabzan yapılır. Sıranın sonuna kadar 5 arkadan/önden trabzan sonraki iki trabzanın üzerine 1 arkadan trabzan yapılır.

12. Sıra: (Gri) 3. Sıra gibi örülür.

13. Sıra: (Pembe) 4. Sıra gibi örülür.

14. Sıra: (Pembe) Alttaki 3 trabzana sırasıyla önden arakadan trabzanlar yapılır. Sonra gelen iki trabzan birleştirilerek arkadan trabzan yapılır. Sıranın sonuna kadar 3 arkadan/önden trabzan sonraki iki trabzanın üzerine 1 arkadan trabzan yapılır.

15. Sıra: (Gri) 3. Sıra gibi örülür.

16. Sıra: (Pembe) 4. Sıra gibi örülür.

17. Sıra: (Pembe) Alttaki bütün trabzanlar ikili ikili birleştirilerek 1 önden 1 arkadan trabzan yapılır.

18. Sıra: (Gri) 3. Sıra gibi örülür.

19. Sıra: İlmekler 2li trabzanlarla dörder dörder toplanır. Her toplamadan sonra bir zincir çekilir.

İp biraz uzun bırakılıp kesilir. Etamin iğnesi kullanılarak artan ip son zincir boşluklarından geçirilir ve tepedeki boşluğun kapanması için sıkıca çekilir. İçerden tepenin kapanması için karşılıklı birkaç kere dikilir ve artan uç kesilir.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments