Bere Örnekleri

Boyuna Çizgili İki Renkli Bere

Boyuna çizgili iki renkli bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

  • Kalın yumak
  • 5,5 mm tığ (Modeli bol örmek için daha kalın tığ da kullanabilirsiniz)
  • Etamin iğnesi
  • Makas, (dilerseniz sıraları saymakta kolaylık sağlayacak örgü halkaları ya da kilitli iğneler).

Örgüyü yaparken ilmekleri bol alın. Bu şekilde daha yumuşak bir bere elde edersiniz. Bu bere yukarı aşağı örülerek yapılan bir beredir.

1. İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.

2. (Gri yumak) 51 zincir çekilir. Sonda çekilen zincir dönmek için kullanılır. Zincirleri bol çekmeye özen gösterin. Zincirleri kolay saymak için her 10 zincirde bir adet işaret halkası ekleyebilirsiniz.

3. (Gri yumak) Örülen zincirin arkası çevrilir ve arkadan görülen zincirlerin ortadaki deliklerine batılır ve ilmek alınarak bir kere de (tekrar ilmek almadan) çekilir. Sıranın sonuna kadar aynı şekilde sık iğne örme işlemi tekrarlanır.

4. (Turkuaz yumak) Sıra sonunda renk değiştirilir (örerken renk değiştirme işlemini berenin videosundan seyredebilirsiniz) ve her bir zincire bir tane olacak şekilde 45 adet sık iğne örülür (son 5 sık iğne örülmez). Sık iğneler örülürken, tığ her seferinde zincirin uzakta kalan yanağının altından geçirilir.

5. (Turkuaz yumak) 1 zincir çekilir ve örülen kısım döndürülür yine zincirlerin arkadaki yanağına batırılarak 37 adet sık iğne örülür (son 8 sık iğne örülmez).

6. (Turkuaz yumak) 1 zincir çekilir ve örülen kısım döndürülür yine zincirlerin arkadaki yanağına batırılarak 32 adet sık iğne örülür (son 5 sık iğne örülmez).

7. (Turkuaz yumak) 1 zincir çekilir ve örülen kısım döndürülür yine zincirlerin arkadaki yanağına batırılarak 32 adet sık iğne örülür

8. (Turkuaz yumak) Alttaki sıranın son ilmeğine tığ geçirilir. Onun altındaki sıradaki en yakın zincirin uzakta kalan yanağına batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

9. (Turkuaz yumak) Sıranın sonuna kadar zincirlerin arkadaki yanağına batırılarak sık iğne örülür.

10. (Gri yumak) İp değiştirilir ve 40 sık iğne yukarıda anlatıldığı şekilde örülür.

11. (Gri yumak) Alttaki sıranın son ilmeğine tığ geçirilir. Onun altındaki sıradaki en yakın zincirin uzakta kalan yanağına batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

12. (Gri yumak) Sıranın sonuna gelince tekrar alttaki sıranın son ilmeğine tığ geçirilir. Onun altındaki sıradaki en yakın zincirin uzakta kalan yanağına batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir. Sıranın sonuna kadar sık iğne örülür.

13. (Gri yumak) 1 zincir çekilir ve örülen kısım döndürülür yine zincirlerin arkadaki yanağına batırılarak sıranın sonuna kadar toplamda 50 adet sık iğne olacak şekilde örülür.

14. (Turkuaz yumak) Bundan sonra ip değiştirilir.3. Adımdan itibaren bütün aşamalar toplamda 20 adet olacak şekilde tekrar edilir. Giyecek olana kişiye göre ya da ören kişinin ilmekleri bol veya daha sıkı çekmesine göre bu sayı değişebilir. Bereyi başınızda ölçerek motif sayısını arttırabilirsiniz. Videoda örülen berede 22 Motif kullanılmıştır.

15. 22. Motif yapılırken ikinci renkle (Turkuaz) örüldükten sonra tekrar ilk kullanılan renge (Gri) geçilmez. Son motiften sonra birleştirme işlemi yapılır.

16. Berenin iki ucu ters tarafları dışarıda kalacak şekilde bir araya getirilir. Tığ ilmekten çıkarılır ve diğer kenarın ilk zincir yerinin iki yanağının altından geçirilir ve boşta olan ilmeğe tekrar geçirilir.

17. İlmek alınarak bir kerede çekilir. Yakın olan kenarın bir sonraki zincir kısmının iki yanağının altından ve karşı kenarda denk gelen zincirin uzakta kalan yanağının altından geçirilir ve ilmek alınarak çekilir. Bu şekilde sıranın sonuna kadar kenarlar bu şekilde birleştirilir.

18. En sonunda ilmek uzatılarak ip kesilir.

19. Kesilen uca etamin iğnesi geçirilir ve son dönme zincirlerinin hepsinin içinden etamin iğnesi geçirilir ve ip sıkıca çekilir. Bu şekilde berenin tepesinin kapanması sağlanır. Kalan ip berenin içinde ilmek aralarından geçirilerek saklanır ve fazla olan kısmı kesilir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ozii
Ozii
4 yıl önce

Bu bereye bayıldım çok cool duruyor😎