Bere Örnekleri

Çok Renkli Basamaklı Bere

Yapılışı:

Çok renkli basamaklı bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Üç değişik renkte kalın yumak
 • 5,5mm tığ
 • Makas

Örgüyü yaparken ilmekleri bol alın. Bu şekilde daha yumuşak bir bere elde edersiniz. Bu berenin yapımına en alt kısımdan başlanır.

Berenin lastik kısmının yapımı:

 1. İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. 60 tane (bol) zincir çekilir. Başın çevresine dolanarak yeterli olup olmadığı ölçülür. Uzun veya kısa geldiyse 5’in katları şeklinde azaltılır veya arttırılır. 55 zincir veya 65 zincir, vs.
 1. Zincirler istenilen uzunluğa ulaştığında, zincirlerin hepsinin aynı yönde olmasına özen gösterilerek tığ ilk örülen zincire batırılır ve ilmek alınarak bir kerede (bir daha ilmek almadan) çekilir.
 1. 2 zincir çekilir.
 2. Halkayı oluşturan her bir zincirin arkasındaki tepelerin içine birer ilmek alınarak birer sık iğne örülür. (İlmek alınarak batılır ve bütün ilmekler bir kerede çekilir.)
 3. Son sık iğne de örüldükten sonra ilk örülen sık iğnenin tepesindeki zincire batılır ve ilmek alınarak uçlar birleştirilir.
 1. Örülen kısım resimdeki gibi ters çevrilir.
 1. 2 zincir çekilir. İlmek alınarak üstten bakıldığında görülen zincirlerin ikinci yanağına (önden bakıldığında görülen zincirlerin üçüncü yanağına) batırılarak ilmek alınır ve iki kerede çekilir. (İlk alınan ilmekle bir, ikinci alınan ilmekle üç ilmek birden çekilir.
 1. Sıranın sonuna kadara aynı şekilde örülür ve sıranın sonunda ilmek almadan bu sırada ilk örülen zincirlerin en üstündeki zincire batılır ve ilmek alınarak çekilir.
 1. Son örülen sıranın aynısından 3 kere daha örülür. Bu şekilde berenin lastik kısmı tamamlanmış olur.

Berenin tepe kısmının yapımı:

 1. 1 zincir çekilir ve ilmek almadan zincirin ikinci yanağına batılır ve ilmek alınarak 2 kerede çekilir.
 2. Aynı işlem sıranın sonuna kadar devam ettirilir.
 3. Sıranın sonunu birleştirmek için tığ son zincirin içine batırılır ve bu arada ipin ucu biraz uzun bırakılarak kesilir.
 4. İp değiştirilerek (pembe renkteki yumak) yeni ilmek alınır ve tığın üzerindeki iki ilmeğin içinden geçirilir ve 1 zincir çekilir.
 5. Aynı işlem sıranın sonuna kadar devam ettirilir.
  16
 6. İp aynı şekilde değiştirilir (sarı renkteki yumak) ve bir sonraki sıranın sonuna kadar örülür.
 7. İp değiştirilerek (gri renkteki yumak) yeni ilmek alınır ve tığın üzerindeki iki ilmeğin içinden geçirilir ve 1 zincir çekilir.
 8. Önceki sıralarda örüldüğü gibi 4 tane sık iğne örülür ve beşinci de iki ilmek alınır aynı renkte örülen önceki sıraya batılır ve 3 kerede çekilir.
 9. Oluşturulan trabzanın arkasındaki zincir atlanır ve sonra gelen 4 zincirin üzerine yine aynı şekilde 4 sık iğne örülür ve 2 ilmek alınarak alttaki gri iple örülen sıradaki zincirin altından batılıp 3 kerede çekilir. Bu sıra bu şekilde 4 sık iğne ve bir adet aşağıya bağlanan trabzan şeklinde örülür.
 10. Aynı işlem diğer iplerle de tekrarlanır. Aradaki tek fark aşağıya örülen trabzanlar önceki sıraya örülenlerin bir zincir sonrasından başlayarak örülür.
 11. Oluşturulan 3 renkli basamaklar 4 kere tekrar edilerek örülür.
 12. Daha sonra küçültmeye geçilir. İlk iki zincir üstü aynı şekilde doldurulur (ilk doldulan aşağıya doğru olan uzun trabzan) daha sonraki iki tanesi ilmek alınarak bir kerede çekilir. Sonuncusu yine önceden örüldüğü gibi sık iğne şeklinde örülür.
 13. Sıranın sonuna kadar bu şekilde örülür ve sıranın sonunda önceki aşamalardaki gibi ip değiştirilir. Uzun trabzandan sonra gelen iki zincir boşluğundan ilmekler alınır ve ikisi bir çekilir, bu sayede berenin bu sırada da küçülmesi sağlanır. Aşağıya doğru olan uzun trabzanlardan sonraki zincir boşluklarının iki tanesi bir ilmeğe indirilerek örülürken diğer kısımlar önceki sıralarda örüldüğü gibi her zincir boşluğuna bir sık iğne şeklinde örülür.
 14. Son sıraya gelinir. Tekrar ip değiştirilerek bir zincir çekilir. Zincirden sonra aşağı doğru olan uzun trabzandan örülür. Sonrasında gelek iki zincir boşluğu 1 ilmek alınarak çekilir ve bu şekilde azaltma işlemi yapılır. Bu sıra, sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.
 15. Sıranın sonunda ip uzun bırakılarak kesilir ve açıkta olan ipin ucu etamin iğnesine geçirilir. Birer zincir boşluğu atlanarak etamin iğnesi zincir boşluklarından geçirilir. (Hepsini aynı yönde geçirmeye özen gösterin.)
 16. Bütün sıra bittikten sonra berenin en tepesi kapanana kadar ip sıkıca çekilir.
 17. Artan ip berenin içine geçirilir ve ilmek aralarından geçirilerek fazla olan kısmı kesilir.

Bereyi tamamladınız, iyi günlerde kullanın.

İngilizce orijinal anlatım linki: / For English instructions please visit: https://youtu.be/nDzIbQCPCII

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
serpiles
4 yıl önce

Çok beğendim ellerinize sağlık.😀