Bere Örnekleri

Yapraklı Bere
Yapraklı Bere Yapımı:

Yapraklı bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • 5 mm tığ,
 • Bu tığa uygun kalınlıkta yumak (buradaki örnekte mor renkte simli bir yumak tercih edilmiştir)
 • Makas
 • Etamin iğnesi

Berenin yapına en alt kısımdan başlanır.

 • 1. Sıra: İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 75 zincir çekilir ve iki uç sık iğne ile birleştirilir. Eğer daha büyük veya daha küçük bere örecekseniz, zincir sayısını 15’er azaltmalı ya da 15’er arttırmalısınız.
 • 2. Sıra: 3 zincir çekilir. Her bir zincir boşluğuna bir adet 3lü trabzan yapılır. Toplamda 3 zincirlik kısım dahil 75 adet 3lü trabzan örülür. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.
 •  3. Sıra-5. Sıra: 3 zincir çekilir. Ardından ilmek alınır ve her bir trabzanın tepesindeki boşluğa birer trabzan olacak şekilde önce 3 adet önden sonra 3 adet arkadan trabzan aynı sıra ile örülür. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir. Bundan sonraki iki sıra daha bu şekilde örülür.
 • 6. Sıra: 3 zincir çekilir. Ardından zincir boşluklarına 6 adet (başta çekilen 3 zincir dahil) 3lü trabzan örülür. 2 zincir çekilir. Alt sıradan 5 adet trabzan tepesindeki boşluk sayılır ve beşinciye 2 adet 3lü trabzan yapılır. 2 zincir çekilir ve aynı boşluğa 2 trabzan daha örülür. 2 zincir çekilir ve arkasından alt sıradan tekrar 5 adet trabzan tepesindeki boşluk sayılır ve beşinciden başlanarak her bir trabzan tepesi boşluğuna bire tane olacak şekilde toplam 6 adet trabzan örülür. Bu şekilde bu sıra sırasıyla 6 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan şeklinde örülerek tamamlanır. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.
 • 7. Sıra: 3 zincir çekilir. 6 adet trabzanın üzerine tekrar toplamda 6 olacak şekilde (3 zincir dahil) 3lü trabzan örülür. 2 zincir çekilir ve “\V/” şeklindeki kısmın içine 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örülür. Tekrar 2 zincir çekilir ve 6 trabzanlı kısım yapılır. Bu şekilde sıranın sonuna kadar bu motif tekrarlanarak örülür. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.
 • 8. Sıra-10. Sıra: 3 zincir çekilir. 6 adet trabzanın üzerine tekrar toplamda 6 olacak şekilde (3 zincir dahil) 3lü trabzan örülür. 8 zincir çekilir ve ilk “\V/” sırasındaki “\V/” nin ortasına sık iğne ile zincirler bağlanır. Bu zincirlerin üzerine 9 adet 1li zincir yapılır. Tığ ilmekten çıkarılır ve 6 trabzanlık kısmın son trabzanın tepesinden geçirilir ve boşta kalan ilmek tekrar tığa geçirilir. Sık iğne ile yapılır ve ilmek alınarak alt sıradaki “\V/” nin ortasına tekrar aynı şekilde “\V/” örülür. 8 zincir çekilir. Tekrar ilk “\V/” sırasındaki “\V/” nin ortasına sık iğne ile zincirler bağlanır. Bu zincirlerin üzerine 9 adet 1li zincir yapılır. Sık iğne ile son örülen “\V/” nin sol yanağındaki dışta kalan trabzanın tepesine sık iğne ile bağlanır. İlmek alınır ve sıradaki 6 trabzanın tepesine 6 adet trabzan örülür. Bu şekilde sıranın sonuna kadar bu motif tekrarlanarak örülür. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.
 • Toplamda 3 sıra bu şekilde örülür.
 • 11. Sıra: 3 zincir çekilir. Ardından 6 adet trabzanın olduğu kısma birer tane zincir boşluklarına birer tane trabzan aralarına olacak şeklinde 12 adet 3lü trabzan örülür (ilk çekilen 3 zincir dahil). Tığ ilmek almadan “\V/” nin sağ tarafından batırılır sol tarafından çıkarılır ve ilmek alınarak sık iğne ile “\V/” nin iki ucu birleştirilir. İlmek alınır ve aynı şekilde 12 adet trabzan örülür. Sıranın sonuna kadar bu işlemler tekrarlanır. Sıranın sonunda ilmek almadan ilk örülen 3 zincirin en tepesindeki zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.
 • 12. Sıra: 12 adet trabzanın tepesi trabzanlar ikişer ikişer toplanarak 6 ilmeğe düşürülür. “\V/” kısımları aynı şekilde “\V/” yapılarak tamamlanır.
 • 13. Sıra-15. Sıra: 9. Ve 10. Sıra gibi örülür.
 • 16. Sıra: 3 zincir çekilir. Trabzanların üzerine birer trabzan yapılır (Toplamda 6 trabzan olacak şekilde). Sık iğne ile “\V/” nin iki ucu birbirine birleştirilir. Sıra bitene kadar bu şekilde örülür.
 • 17. Sıra: 3 zincir çekilir ve trabzanlar alt sıra üzerine üçer üçer gruplar halinde ilmekleri birleştirilerek çekilir. Bu şekilde tepe kısmın daralması sağlanır. Bir sonraki sıra için ilmek sayısı azaltılmış olur.
 • 18. Sıra: 3 zincir çekilir ve küçültme işlemi trabzanlar üçerli gruplar halinde çekilerek bu sırada da devam ettirilir.
 • İpin ucu uzun bırakılarak kesilir. İpe etamin iğnesi geçirilir ve en son sıradanın tepesindeki zincir boşluklarının her birine iğne aynı yönde geçirilir ve bütün sıra bitinde ip sıkıca çekilir. Karşılıklı birkaç dikiş yapılır ve ip alt kısımda saklanır. İpin fazlası kesilir.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments