Yazma Kenarları

Kar Tanesi Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Kar tanesi motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 14 numara tığ (0.75mm)
 • Çakmak
 • Makas
 • Beyaz ve mavi renkte naylon ip

 1. Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın kenarına batılır ve ilmek alınarak sık iğne ile ip yazmanın kenarına bağlanır.
 1. 5 zincir çekilir ve ilmek alınarak belli bir mesafede yazmanın kenarına batılır ve 3lü trabzan örülür. Daha sonra 3 zincir çekilir ve ilmek alınarak belli bir mesafede yazmanın kenarına batılır ve 3lü trabzan örülür. Yazmanın bütün kenarları dolana kadar 3zincir ve 3lü trabzan örülür.
 1. Kar tanelerinin yapılışı: Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 7 zincir çekilir.
 1. Sık iğne ile iki uç birbirine bağlanır.
 1. 4 zincir çekilir ve 2 ilmek alınarak halkanın içine 4lü trabzan yapılır. 4 zincir çekilir ve sık iğne ile ortadaki halkaya bağlanır.
 1. Altıncı adımdaki işlemler sırasıyla 5 kere daha tekrarlanarak (toplamda 6 adet yaprak olacak şekilde) örülür.
 1. Mavi renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. Yapraklardan bir tanesinden başlayarak, yaprağın sağ tarafındaki 4 zincirlik kısmının ortadaki halkaya yakın olan kısmına ip sık iğne ile bağlanır.
 1. Aynı zincirlerin üzerine toplam 3 sık iğne yapılır. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile yine aynı zincirlerin üzerine bağlanır.
 1. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile bir sonraki boşluğa bağlanır.
 1. Tekrar 5 zincir çekilir ve sık iğne ile son 4lü zincire bağlanır. 3 sık iğne daha örülerek yaprağın alt kısmına gelinir.
 1. Sık iğne ile sonraki yaprağa geçilir ve kar tanesinin son yaprağına kadar yapraklar dokuzuncu adımdan itibaren bütün aşamalar sırasıyla tekrarlanarak doldurulur.
 1. Sonuncu yaprak da 3 sık iğne örülür. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile aynı zincirlere bağlanır. 2 zincir çekilir ve sık iğne ile yazma kenarındaki trabzanlardan bir tanesinin tepesine bağlanır ve 2 zincir çekilip yaprağın ikinci boşluğuna bağlanır.
 1. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile zincirlere eklenir ve 3 sıkı iğne eklenir. Son bir sık iğne de ilk başlanılan yere örülür.
 1. Kar taneleri anlatıldığı şekilde örülür ve çoğaltılır. 6 trabzan sayarak sıradaki kar tanesini ekleyebilirsiniz.
  kar tanesi motifli yazma kenarı

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments