Bere Örnekleri

Fıstıklı Bere
Fıstıklı Bere Yapımı:

Fıstıklı bere yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • 3,75 mm tığ,
 • Bu tığa uygun kalınlıkta yumak (buradaki örnekte eflatun renkte simli bir yumak tercih edilmiştir)

Fıstıkların güzel görünmesi için ince yumakları bir arada sarıp kullanabilirsiniz. Tek ipten oluşan kalın yumakları kullanmaktan kaçının. Kalın ip kullanırsanız ördüğünüz fıstıklar kaba durabilir.

 1. Sıra: İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 6 zincir çekilir ve iki uç sık iğne ile birleştirilir.
 1. Sıra: 12 adet 3 ilmek ten oluşan fıstık örülür. Her iki fıstığın arasına ikişer zincir çekilir. (Fıstık örgüsünün anlatımını videomuzda bulabilirsiniz.)
 1. Sıra: 24 adet fıstık örülür. Fıstıkların arasına birer zincir yapılır.
 1. Sıra: İlk fıstık arasına 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür. Sonraki fıstık arasına 1 tane 3lü trabzan örülür.
 1. Sıra: İkili fıstıkların olduğu boşluğa aynı şekilde 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür. Önceki sıradaki trabzanların üzerine 2 şer adet arkadan trabzan yapılır.
 1. Sıra-11. Sıra: Her yeni sırada her grup (2li fıstık dışındaki trabzan grupları) bir arkadan trabzan yapılarak arttırılır. Arttırma fıstıktan önceki trabzanın üstünde yapılır. Trabzan sayısı 8 olana kadar arttırma her sırada her grup için yapılır.
 1. Sıra: 2 fıstığın arasına aynı şekilde 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık yapılır. İlk 4 trabzanın üzerine birer arkadan trabzan örülür. Her grupta dördüncü ve beşinci trabzanın arasına 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür.
 1. Sıra-17. Sıra: Her fıstık boşluğuna 1 fıstık, 1 zincir ve1 fıstık örülür. Her bir trabzanın üzerine bir arkadan trabzan yapılır. 4 sıra bu şekilde örülür. 12. Sıra ile birlikte toplamda 5 sıra bu şekilde oluşmuş olur.
 1. Sıra: 18. Sıradan itibaren küçültme (daraltma) işlemine başlanır. 2 fıstık arasına önceki sıralarda olduğu gibi 1fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür. Azaltma trabzan kısımlarında yapılır. Trabzan kısmına geçince ilmek alındıktan sonra tığ 2 trabzanın önünden geçirilir ve 1 trabzan oluşturulur. Aynı işlem sonraki 2 trabzan içinde yapılır. Böylece bir önceki sıradaki dörder trabzan bu sırada ikişer trabzana indirilir.
 1. Sıra: 2 fıstık arasına önceki sıralarda olduğu gibi 1fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür. Trabzan kısmına geçince ilmek alındıktan sonra tığ 2 trabzanın önünden geçirilir ve 1 trabzan oluşturulur. Böylece bir önceki sıradaki ikişer trabzan bu sırada birer trabzana indirilir.
 1. Sıra: Bu sırada trabzan örülmez sadece fıstıkların arasına 1 fıstık, 1 zincir ve 1 fıstık örülür.
 1. Sıra: 2li fıstığın arasındaki zincirin üzerine 2, zincir örmediğimiz fıstıkların arasına da 1 olmak üzere sık iğne ile örülür.
 1. Sıra-23. Sıra: Bundan sonraki 2 sıra her bir sık iğne boşluğuna birer sık iğne örülürek tamamlanır.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments