Bere Örnekleri

İki Renkli Bere
İki Renkli Bere Yapımı: Verilen Örnek Çocuklara Uygun Ölçüdedir (5 Yaş)

Gerekli olan malzemeler:

  • 5 ve 5,5 mm tığ,
  • Bu tığlara uygun kalınlıkta 2 adet yumak (buradaki örnekte gri ve mavi renkte yumak tercih edilmiştir)
  • Makas
  • Etamin iğnesi
  • İşaretleme halkası (İsteğe bağlı)

Berenin yapımına lastik kısmından başlanır.

Lastik kısmı: Gri ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 12 zincir çekilir.

İlmek almadan tığa yakın olan ikinci zincir boşluğuna batılır, ilmek alınarak çekilir ve bu şekilde zincir boşluğuna sık iğne örülmüş olur. Aynı işlem bütün zincir boşlukları doluncaya kadar tekrarlanır. Toplamda 11 sık iğne örülür.

1 zincir çekilir ve motifin arkası çevrilir. Sık iğneler ilk ve son zincir boşluklarının iki yanağının altından, orta kısımlarda ise üst tarafta kalan yanağın içine batılarak örülür.

Lastik kısmı istenilen uzunluğa gelene kadar her sıranın başına gelindiğinde bu adımdaki işlemler sırasıyla takip edilir. Sık iğneli sıralar sayın ve sayının çift sayı olmasına dikkat edin. Buradaki örnekte 62 sıra sık iğne örülmüştür. Yetişkinler için daha uzun yapmalısınız. Ördüğünüz sık iğne sırasının çift sayı olmasına dikkat edin (62, 64,70, 72 gibi).

Lastik kısmın iki kenarı bir araya getirilir, 1 zincir çekilir ve her zincir boşluğuna bir adet olacak şekilde toplam 11 sık iğne ile iki uç birbirine birleştirilir. Tığ batırılırken sadece zincir kısımların üstteki yanaklarına batırılır. Birleştirilen kısım iç tarafta kalacak şekilde lastik ters düz edilir.

1. Sıra: 1 zincir çekilir. Her bir zincir boşluğuna 1 adet sık iğne örülür. Sıranın sonu ilk başlanılan 1 zincirlik kısmın boşluğuna batılır ve ilmek alınarak bütün ilmekler bir kerede çekilir. Böylece iki uç birleştirilir. Örülen sık iğne sayılısı toplamda yapılan ilk lastik kısmındaki sık iğne sıra sayısıyla aynı olmalıdır: Verilen örnekte toplam 62 adet sık iğne örülmüştür.

Sıranın başını ve sonun belirlemek için işaretleme halkası, başka renkte bir yumak parçası ya da kilitli iğne kullanılabilir. Gri ip biraz uzun bırakılıp kesilir ve berenin içine tığ yardımıyla saklanır.

2. Sıra: Mavi renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. Mavi ip gri renkteki ilmeğin arasından geçirilir. 1 zincir çekilir. Bu sıra sağ yöne doğru her bir zincirin ön taraftaki yanağına tersten sık iğne yapılarak örülür. Bu işlemin detayı için videomuzu izleyebilirsiniz. Sıranın sonunda sık iğne ile uçlar tek ilmekle birleştirilir.

3. Sıra: 1 zincir çekilir. Önceki sırada kullanılan zincirlerin bu sefer arkada kalan yanaklarına birer sık iğne örülür. Örme işlemi sol tarafa doğru (normal şekilde) yapılır. Sıranın sonunda sık iğne ile uçlar tek ilmekle birleştirilir.

4. Sıra:1 zincir çekilir ve birinci boşluğa ilmek alınıp 1li trabzan ikinci boşluğa ilmek almadan bir kerede çekilen sık iğne şeklinde bütün sıra dolana kadar 1 1li trabzan 1 sık iğne şeklinde örülür. Sıranın sonunda sık iğne ile uçlar tek ilmekle birleştirilir.

5. Sıra: Motifin arkası çevrilir. 1 zincir çekilir. Önceki sırada 1li trabzan olan yerlere sık iğne, sık iğne olan yerlere de 1li trabzan örülür. Sıranın sonunda sık iğne ile uçlar tek ilmekle birleştirilir.

6. Sıra – 19. Sıra: 4. ve 5. Sıradaki işlemler sırasıyla toplam 14 sıra (4. Sıradan toplam 7 adet, 5. Sıradan toplam 7 adet) tekrar edilerek örülür.

20. Sıra: Küçültme işlemine başlanır. 1 zincir çekilir. İlk 3 zincir boşluğuna birer sık iğne, daha sonra gelen iki zincir boşluğuna daraltmalı sık iğne yapılır. Sıra boyunca sık iğneler bu şekilde tekrarlanarak örülür. Daraltmanın yapımını videomuzdan seyredebilirsiniz. Sıranın sonunda sıranın başında örülen zincire batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

21. Sıra: Küçültme işlemine devam edilir. 1 zincir çekilir. İlk 2 zincir boşluğuna birer sık iğne, daha sonra gelen iki zincir boşluğuna daraltmalı sık iğne yapılır. Sıra boyunca sık iğneler bu şekilde tekrarlanarak örülür. Sıranın sonunda sıranın başında örülen zincire batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

22. Sıra: Küçültme işlemine devam edilir. 1 zincir çekilir. İlk zincir boşluğuna bir sık iğne, daha sonra gelen iki zincir boşluğuna daraltmalı sık iğne yapılır. Sıra boyunca sık iğneler bu şekilde tekrarlanarak örülür. Sıranın sonunda sıranın başında örülen zincire batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

23. Sıra-24. Sıra: Küçültme işlemine devam edilir. 1 zincir çekilir. Daraltma daraltmalı sık iğne yapılır. Sıra boyunca sık iğneler bu şekilde tekrarlanarak örülür. Sıranın sonunda sıranın başında örülen zincire batılır ve ilmek alınarak bir kerede çekilir.

İp uzun bırakılıp kesilir, etamin iğnesine geçirilir ve her bir zincir boşluğuna birer kere batılır ve sıranın sonunda ip sıkıca çekilir ve birkaç tepe kısım karşılıklı dikilip ip kesilir ve berenin içine saklanır.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments