Yazma Kenarları

Ortanca Çiçeği Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Ortanca çiçeği motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 14 numara tığ (0.75mm)
 • Çakmak
 • Makas
 • 3 adet değişik renkte naylon ip (Buradaki örnekte pembe, eflatun ve yeşil renkte ipler kullanılmıştır.)

 1. Çiçeğin yapılışı: Pembe renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. 6 zincir çekilir.
 1. Sık iğne ile ilk örülen zincirin boşluğuna bağlanır ve küçük bir halka oluşturulur.
 1. 7 zincir çekilir.
 1. Bu zincirler sık iğne ile ortadaki halkaya bağlanır. Bu şekilde 7 zincirli pipirik oluşturulur.
 1. Aynı pipirikten 7 adet daha örülür.
 1. Bir sonraki sıraya ilk örülen pipiriğe sık iğne yapılarak geçilir.
 1. 5 zincir çekilir ve sık iğne ile 7 zincirli pipiriğin boşluğuna bağlanır.
 1. Her 7 zincirli pipiriğin üzerine 2 adet 5 zincirli pipirik örülür ve bir 7 zincirli pipirikten diğerine geçerken sık iğne yapılır. Toplamda 16 adet 5 zincirli pipirik örülür.
 1. Eflatun renkteki ipe geçilir ve eflatun renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. İp ilmek almadan ortadaki halkadan ve 7 zincirli pipirik boşluğundan geçirilir ve ilmek alınarak çekilir, bu şekilde eflatun renkteki ip halkanın ortasına bağlanır. 5 zincir çekilir.
 1. Çekilen zincirler sık iğne ile halkaya bağlanır.
 1. Her bir pipirik boşluğuna 5 zincirli pipirik yapılır ve bir sonraki 7 zincirli pipirik boşluğuna sık iğne ile geçilir. Bütün adımlar sırasıyla tekrarlanarak çiçek motifleri çoğaltılır.
 1. Çiçekleri yazmaya örmek için yeşil renkteki ipe geçilir ve yeşil renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. İlmek almadan yazmanın kenarına batılır ve ilmek alarak çekilir. Bu şekilde yeşil renkteki ip yazmanın kenarına bağlanır.
 1. 2 zincir çekilir ve yazmanın üzerinde zincirler gergin olacak şekilde sık iğne ile yazmaya birleştirilir.
 1. 7 zincir çekilir.
 1. Motifin arkası çevrilir ve zincirler sık iğne ile yazmanın üzerine birleştirilen ilk sık iğneli kısma bağlanır. Tekrar motifin ön kısmı çevrilir.
 1. Oluşturulan halkaya 3 sık iğne, 3 adet 5 zincirli pipirik ve tekrar 3 sık iğne örülür. Son 1 sık iğne de alttaki sık iğne bağlantısına yapılır.
 1. On altıncı adımdan itibaren aşamalar tekrarlanarak istenilen sayıda kenar motifi yapılır. İki motif arasında 2 zincirlik kısmı boş bırakabilirsiniz.
 1. Çiçek kısmı eklemek için 7 zincirli halka yukarıda anlatıldığı gibi örüldükten sonra 4 sık iğne örülür ve çiçek arka tarafından ortadaki halkaya yakın bir yerden sık iğne ile motife birleştirilir. 7 zincirli halkanın geri kalan kısmına 4 sık iğne daha örülür. Son bir sık iğne de yazmaya bağlanılan yere örülür ve bu şekilde çiçek yazmaya bağlanmış olur.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments