Bere Örnekleri

Deniz Kabuğu Desenli Bere
Deniz Kabuğu Desenli Bere Yapımı:

Gerekli olan malzemeler:

  • 5mm ve 6mm kalınlığında tığ,
  • 1 adet yumak (buradaki örnekte mor renkte yumak tercih edilmiştir)
  • Makas
  • Etamin iğnesi
  • Sıra işaretlemek için kilitli iğne

1. Sıra: Berenin yapımına tepe kısmından başlanır. Videoda anlatıldığı gibi sihirli halka yapılır ve 2 zincir çekilir. 15 adet 2li trabzan yapılır. İlk çekilen zincirlerin tepesine batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir. İlk çekilen

2. Sıra: 1 zincir çekilir. Alt sıradaki bütün trabzanın üzerine birer adet önden trabzan örülür. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

3. Sıra: Sıra çıkılırken kullanılan zincirlere sırayı şaşırmamak için kilitli iğne koyulur (isteğe bağlı).1 zincir çekilir. Önden trabzanların üzerine birer önden trabzan, önden trabzanların aralarındaki boşluklara da birer normal 2li trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

4. Sıra: 1 zincir çekilir. Bu sırada önden trabzanların üzerine yine birer önden trabzan yapılır. Önden trabzandan sonra gelen ilk boşluğa 1 adet 2li trabzan yapılır. Normal trabzandan sonra gelen boşluk boş bırakılır. Sıranın sonuna kadar 1 önden trabzan, 1 normal trabzan, 1 önden trabzan şeklinde belirtilen yerler doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

5. Sıra: 1 zincir çekilir. Bu sırada önden trabzanların üzerine yine birer önden trabzan yapılır. Önden trabzandan sonra gelen ilk boşluğa 2 adet 2li trabzan yapılır. Normal trabzandan sonra gelen boşluk boş bırakılır. Sıranın sonuna kadar 1 önden trabzan, 2 normal trabzan, 1 önden trabzan şeklinde belirtilen yerler doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

6. Sıra: 1 zincir çekilir. Bu sırada önden trabzanların üzerine yine birer önden trabzan yapılır. Önden trabzandan sonra gelen ilk boşluğa 2 adet 2li trabzan yapılır. Sonraki boşluklar boş bırakılır. Sıranın sonuna kadar 1 önden trabzan, 2 normal trabzan, 1 önden trabzan şeklinde belirtilen yerler doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

7. Sıra-9. Sıra: 1 zincir çekilir. Bu sırada önden trabzanların üzerine yine birer önden trabzan yapılır. Önden trabzandan sonra gelen ilk boşluğa 3 adet 2li trabzan yapılır. Sonraki boşluklar boş bırakılır. Sıranın sonuna kadar 1 önden trabzan, 3 normal trabzan, 1 önden trabzan şeklinde belirtilen yerler doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

10. Sıra-16. Sıra: 1 zincir çekilir. Bu sırada önden trabzanların üzerine yine birer önden trabzan yapılır. Önden trabzandan sonra gelen ilk boşluğa 4 adet 2li trabzan yapılır. Sonraki boşluklar boş bırakılır. Sıranın sonuna kadar 1 önden trabzan, 4 normal trabzan, 1 önden trabzan şeklinde belirtilen yerler doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

17. Sıra: Lastik kısmı bu sırada başlar. Tığ değiştirilir. 6mm tığ ilmekten çıkarılır ve lastik kısmında 5 mm tığ kullanılır. Bütün zincir boşluklarına birer sık iğne örülür. Sıra sonunda ilk yapılan sık iğne boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

18. Sıra: 2 zincir çekilir. Her bir sık iğne boşluğuna birer 2li trabzan örülür. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

19. Sıra-22. Sıra: 2 zincir çekilir. İlk trabzanın üzerine bir adet önden 2li trabzan, ondan sonra gelen trabzana bir adet arkadan 2li trabzan yapılır. Bütün trabzanlar sırasıyla bir önden bir arkadan trabzan yapılarak doldurulur. Sıra sonunda ilk çekilen zincir boşluğuna batılır ve tek ilmekle iki uç birleştirilir.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments