Yazma Kenarları

Ay-Yıldız Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Ay-Yıldız motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 11 numara tığ
 • Çakmak
 • Makas
 • Kırmızı (bayrak kırmızısı) ve beyaz renklerde naylon ipler

Yıldızın yapımı:

 1. Beyaz ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 1. 5 zincir çekilir.
 1. İlk örülen zincirin içine batılır ve ilmek alınarak çekilir ve halka oluşturulur.
 1. 3 zincir çekilir.
 2. 1 ilmek alınarak 3lü trabzan örülür.
 1. 3 zincir çekilir.
 1. Sık iğne yapılarak zincirler son örülen trabzana bağlanır. Trabzanın üzerine 3 sık iğne örülür. Daha sonra bir sık iğne ile halkanın ortasına geçilir.
 1. Aşamadan itibaren işlemler sırasıyla toplamda 4 yıldız ayağı olacak şekilde tekrarlanarak örülür.
 1. Yıldız ayağı için 3 zincirden sonra ilmek alınarak halkanın ortasına batılır, iki kerede çekilir ve tığın üzerinde iki ilmek oluşturulur. Aynı işlem tekrarlanarak tığın üzerinde 3 ilmek oluşturulur ve 1 ilmek alınarak hepsi birlikte çekilir. 1 zincir çekilir.

Hilalin yapımı:

 1. Motifin arkası çevrilerek 20 adet zincir çekilir.
 1. Zincirlerin bağlı olduğu yıldız ayağından sonra bir ayak atlanarak bir sonrakinin tepesindeki halkanın içine sık iğne ile zincirler birleştirilir.
 1. 20 zincirin üzerine sırasıyla 4 adet sık iğne, 4 adet 2li trabzan, 4 adet 3 lü trabzan, 10 adet 4lü trabzan,4 adet 3lü trabzan, 4 adet 2li trabzan, 4 adet sık iğne örülerek hilal tamamlanır. 2 zincir çekilerek ip kesilir ve ucu yakılıp motifin arkasına bastırılır.

Çerçeve yapımı:

 1. Yıldız ve Hilal’in etrafına çerçeve yapmak için kırmızı ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. Hilal’in içinde kalan yıldız ayaklarından en sağdakinin tepesine ilmek almadan batılır ve ilmek alınarak çekilir.
 1. 4 Zincir ve 1 sık iğne şeklinde yıldızın bütün kenarları dolanılır.
 1. Başlanılan noktaya gelindiğinde buradan yine 4-5 zincir ve 1 sık iğne şeklinde dolanılarak Hilal’in etrafındaki çerçeve tamamlanır.

Ay-Yıldızın yazmanın kenarına birleştirilmesi:

 1. Kırmızı ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. Tığdaki iğ yazmanın kenarına sık iğne ile bağlanır.
 1. 1 zincir çekilir ve 1 örümcek örülür.
 1. İlmek alınarak belli bir mesafede batılarak 3lü trabzan örülür.
 1. 4 zincir çekilir ve sık iğne ile son örülen trabzana bağlanır. 3 sık iğne ile trabzanın üzeri doldurulur. İki Ay-Yıldız arası bu motif uygulanır.
 1. Ay-yıldızı yazmaya bağlamak için ara motif yapılırken tepede çekilen 4 zincir çekilmeden hilalin en uç noktasındaki (orta noktasının en ucundaki) zincir boşluğuna batılır ve ilmek alınarak sık iğne örülür. Bu şekilde Ay-yıldız motifi yazma kenarına bağlanır. Trabzanın üzeri yine 3 sık iğne ile doldurulur ve ara motife geçilir. Bu şekilde aynı işlemler sırasıyla tekrarlanarak Ay-yıldız motifleri yazmanın kenarı eklenir.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments