Yazma Kenarları

Ay-Yıldız Çiçek Motifli Yazma Kenarı

Yapılışı:

Ay-yıldız çiçek motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 9 numara tığ
 • Çakmak
 • Makas
 • Değişik renklerde yazmanıza uygun naylon ipler. Bu renklerden bir tanesi çiçeklerin gövdesinin ve ortadaki yıldız çiçeğinin yapımında kullanılacak, o yüzden yazmanıza uygun renkte yeşil bir ip tercih edebilirsiniz.

İlk olarak çiçeklerin gövde kısımları yazmanın kenarına örülür. Sonra iki farklı renkte ip kullanılarak ay-yıldız motifli çiçekler örülür.

Çiçek Gövdesinin Yapılışı:

 1. İp sol ele dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınırak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 2. 2 zincir çekilir. İlmek almadan yazmanın kenarına batırılır ve ilmek alınarak çekilir.
 3. 1 zincir çekilir. İlmek almadan önceden batılan yerin yaklaşık yarım santimetre ilerisine batılır ve 1 ilmek alınarak 3 kerede çekilir. Eğik trabzan 3 sık iğne ile doldurulur.
 4. 3. adım 4-6 kere tekrarlanır. Toplamda (5-7) adet olacak. Bu sayıyı isteğinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.
 5. 15 zincir çekilir.
 6. Tığın ucundan 10 zincir sayılır ve 10. zincirin olduğu deliğe tığ batırılır ve bir ilmek alınarak çekilir. Bu şekilde bir halka oluşturulur.
 7. 3 zincir çekilir. 1 ilmek alınır ve 3lü trabzan yapılır. 3 zincir çekilir ve ilmek almadan halkanın içine batırılır ve ilmek alınarak çekilir.
 8. 7.adım 4 kere daha tekrarlanır. Çiçekteki yıldız motifi bu şekilde tamamlanır.
 9. Gövdeyi oluşturan 5 zincirin üzerine 5 sık iğne örülür.
 10. Bir çiçek motifinin gövdesi bu şekilde tamamlanır. Yazmanın bütün kenarı 3.adımdan 9. adıma kadar olan bütün aşamalar sırayla tekrar edilerek örülür.

Ay-yıldız çiçek motiflerinin gövdeleri örüldükten sonra başka renkte bir ip seçilerek yıldızın etrafına çerçeve yapılır ve devamında ay kısmı örülür. Bu kısım için beyaz ipi tercih edebilirsiniz.

Çiçeğin İlk Kısmının Yapılışı:

 1. İstenilen (ya da beyaz) renkte ip alınır tığa dolanarak bir ilmek alınarak çekilir. İlmek alınmadan çiçeğin ortasındaki halkaya batırılır ve ilmek alınarak çekilir.
 2. Çiçeğin etrafına çerçeve yapmak için ilk olarak 4 zincir çekilir. Ortadaki trabzanın tepesine batılarak ilmek alınır ve çekilir. 2 zincir çekilir. Halkanın ortasına batılarak ilmek alınarak çekilir.
 3. 2. adım 4 kere daha tekrarlanır ve yıldız çiçeğin etrafı tamamen beyaz iple çerçevelenmiş olur.
 4. 15 zincir çekilir. Motifin arkası çevrilir ve 3. yaprağın tepesine ilmek alınmadan batılır ve ilmek alınıp çekilir.
 5. Motifin tekrar önü çevrilir ve 3 zincir çekilir.
 6. Oluşturulan uzun zincirin içi 26 adet 3lü trabzanla doldurulur. 3 zincir çekilerek halkanın içine batılır ve ilmek alınarak çekilir. Bu şekilde çiçeğin ay kısmı tamamlanmış olur.
 7. İki zincir çekilir. İp kesilir ve ipin dağılıp sökülmemesi için ipin ucu yakılır ve motifin arkasına bastırılarak yapışması sağlanır.
 8. 1. adımdan 7. adıma kadar yapılan bütün aşamalar bütün çiçek gövdelerinde tekrar edilir.

Yıldız çiçeğinin etrafındaki çerçeve ve motifteki ay tamamlandıktan sonra, ayın üzerine başka renkte bir ip kullanılarak pipirik denilen minik çiçekler eklenir.

Küçük Çiçeklerin (Pipiriklerin) Yapılışı:

 1. 1 zincir çekilir. Örülen 26 trabzan ile 3. (ortadaki) yaprağın arasındaki boşluğa batılır ilmek alınarak çıkılır. 3 zincir çekilir. 1. trabzanın tepesine batılır ve ilmek alınıp çıkılır.
 2. 3 zincir çekilir. Yandaki trabzanın tepesine batılır ve ilmek alınıp çekilir.Bu şekilde 1 pipirik elde edilir.
 3. 2. adım bütün trabzanların üzerleri tamamlanana kadar devam edilir. Sonunda 3 zincir çekilir ve örülen 26 trabzan ile sonuncu yaprağın arasındaki boşluğa batırılır ve ilmek alınarak çekilir.
 4. İki zincir çekilir. İp kesilir ve ipin dağılıp sökülmemesi için ipin ucu yakılır ve motifin arkasına bastırılarak yapışması sağlanır.

Yazmanızı tamamladınız, iyi günlerde kullanın.

YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments