Yazma Kenarları

4 Yapraklı Çiçek Motifli Yazma Kenarı

Yapılışı:

4 yapraklı çiçek motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

  • Yazma (çember)
  • 9 numara tığ
  • Çakmak
  • Makas
  • Değişik renklerde yazmanıza uygun naylon ipler. Bu renklerden bir tanesi çiçeklerin yapraklarının yapımında kullanılacak, o yüzden yazmanıza uygun renkte yeşil bir ip tercih edebilirsiniz.

İlk olarak çiçek motiflerini yaparak işe başlayalım.

Çiçek motifi yapılışı:

1. İp sol ele dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınırak tığ ilmeğin arasından geçirilir.

2. 8 zincir çekilir.

3. İlmek almadan ilk örülen zincire batılır ve ilmek alınarak çekilir.

4. Uçlar bu şekilde birleştirilir ve çiçeğin ortadaki halkası oluşturulur.

5. 2 zincir çekilir. 1 ilmek alınırak 3lü trabzan yapılır. Bu işlem iki kere daha tekrarlanır (Toplamda 3 trabzan olacak). Daha sonra 2 zincir çekilir ve tığ ortadaki halkaya sokulup ilmek alınarak çekilir. Bu şekilde çiçeğin bir yaprağını tamamlamış oluyorsunuz.

6. 5. Adımdakiler 3 kere daha tekrarlanır. Toplamda 4 yapraklı bir çiçek olacak.

7. Son yaprak tamamlandıktan sonra 5 zincir çekilerek bir önceki yaprak boğumuna batılır ve ilmek alınarak çekilir.

8. Naylon ipin dağılmaması için 2 zincir çekilerek ipin ucu yakılır ve çiçek motifinin arkasına bastırılır.

9. Bu şekilde 1. Adımdan 8. Adıma kadar bütün aşamalar aynı şekilde tekrarlanarak istenildiği kadar çiçek motifi yapılır.

Çiçek motifleri çoğaltıldıktan sonra gövde yapımına geçebilirsiniz. 4 yapraklı çiçek motifinin yaprakları yazma kenarından bağımsız örülerek yazma kanarına dikilir.

Yaprak kısımlarının yapılışı:

1. Önceden ördüğünüz bir çiçek motifi sol ele alınır. Tığ, çiçek motifinde en son çekilen zincir kısmın içine batırılır ve bir ilmek çekilir. Daha sonra 4 zincir çekilir. 9 adet 4lü trabzan yapılır. Bu şekilde birinci yaprak tamamlanır.

2. 3 zincir çekilir. Arkasından 9 adet 4lü trabzan daha yapılır. 1 zincir çekilir. İkinci yaprak da bu şekilde tamamlanır.

3. Başka bir çiçek motifi alınır ve 1. Adımdan başlayarak bütün aşamalar yazma kenarı istenilen uzunluğa gelinceye kadar örülmeye devam edilir. İlk motiften farklı olarak, yaprağın ilk trabzanına 4 zincir çekilmeden direk iki ilmek alınıp 4 lü trabzan yapılarak başlanır. İlk trabzandan sonraki bütün aşamalar birinci motifin yaprağının yapımında anlatıldığı gibidir.

4. Yeşil renkli ip ya da yazmanın renginde bir ip alınarak zincir çekilir. İlk aşamada yaklaşık 3-5 zincir yeterli olacaktır. Daha sonra ilk örülen çiçek motifinin yaprakları arasındaki 3lü zincirin içine batırılır ve bir ilmek alınarak çekilir. Yaklaşık 13-15 zincir çekilir (iki çiçek motifinin arasındaki mesafeye göre) ve sonra gelen motifin yaprakları arasındaki 3lü zincirin içine batırılır ve bir ilmek alınarak çekilir. Bu adımdaki aşamalar yazma kenarındaki bütün motifler bitene kadar devam ettirilir.

5. En son yine 2-3 zincir çekilir ve ip kesilir. Kesilen ipin ucu mutlaka yakılır ve artan zincir yaprak modelinin arkasına geçirip görünmeyecek şekilde saklanır.

6. Ördüğünüz yazma kenarını yine 4. Adımda ördüğünüz zincirlerin rengindeki ipi kullanarak yazmanın kenarına dikebilirsiniz.

Yazmanızı tamamladınız iyi günlerde kullanın.

YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments