Yazma Kenarları

Papatya Tacı Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Papatya tacı motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 14 numara tığ (0.75mm)
 • Çakmak
 • Makas
 • 3 adet değişik renkte naylon ip (Buradaki örnekte yeşil, beyaz ve sarı renkte) kullanılarak örülmüştür.

 1. İlk olarak sarı renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. 5 zincir çekilir ve ilk zincir boşluğuna batılarak ilmek alınarak iki uç birleştirilir. Bu şekilde küçük bir halka oluşturulur.
 1. 1 zincir çekilir ve halkanın etrafı 8 adet sık iğne ile doldurulur.
 1. Son 1 sık iğne de ilk örülen zincir boşluğuna yapılır.6 zincir çekilir ve arkasından tekrar 4-5 zincirden oluşan halka yapılır. O halkanın etrafı 1 zincir çekildikten sonra 8 adet sık iğne ile doldurulur. Tekrar 6 zincir çekilir arkasından 4-5 zincirden oluşan halka yapılır ve 1 zincir çekilip halkanın etrafı 8 sık iğne ile doldurulur.
 1. Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İp ilk örülen halkadan sonra gelen zincirlerin olduğu yerden başlanarak sık iğne ile halkanın sık iğne boşluğuna bağlanır.
 1. 5 zincir çekilir ve yine aynı deliğin içine sık iğne ile bağlanır ve yandaki sık iğne boşluğuna tekrar sık iğne yapılarak geçilir.
 1. Halkanın etrafı beşinci adımdaki işlemler tekrarlanarak doldurulur.
 1. Halkanın sonuna gelince ip sık iğne ile aradaki zincire sabitlenir ve 4 zincir çekilerek bir sonraki halkaya geçilir. Halkanın etrafı aynı şekilde 5 zincirli pipiriklerle doldurulur. Bir pipirikten diğerine geçerken aralarda sık iğne örülür.
 1. Diğer halkaya geçmek için çiçeğin arkasından 4 zincir çekilir ve diğer halkaya giden zincirlere sık iğne ile bağlanır.
 1. 4 zincir çekilerek son halkaya geçilir ve 5 zincirli pipirik ve sık iğne sırasıyla örülerek halkanın etrafı doldurulur. 3 papatyalı motifler çoğaltılır.
 1. Yazmanın kenarına tığ batısı örülür. Bunun için yeşil renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın kenarına batılır ve ilmek alarak sık iğne ile ip yazmanın kenarına sabitlenir.
 1. 3 zincir çekilir ve zincirler yazmanın kenarında gergin tutularak sık iğne ile yazmanın kenarına bağlanır. 3 zincir ve 1 sık iğne şeklinde yazmanın etrafı tamamen doldurulur.
 1. Tekrar yeşil ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın üzerindeki tığ batısına sık iğne ile sabitlenir.
 1. İlk örülen papatyadan sonra gelen 2 renkteki zincirin üzeri yaklaşık 5-6 sık iğne ile doldurulur çiçek motifine gelindiğinde arkadan zincirlerle diğer 2 renkteki zincire geçilir ve yeni örülen zincirler sık iğne ile çiçeğin arka kısmından (önden görülmeyecek şekilde) diğer zincirlere bağlanır. Üçüncü çiçeğe giden zincirlerin üzeri de yaklaşık 5-6 sık iğne ile doldurulur. Diğer papatya tacına geçerken aralarda küçük pipiriklerden oluşan çiçekler yapabilirsiniz.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments