Yazma Kenarları

Palmiye Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Palmiye motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 11 numara tığ
 • Çakmak
 • Makas
 • 2 değişik renkte (Palmiye ağacına uygun renkte yeşil ve kahverengi renkler tercih edebilirsiniz) yazmanıza uygun naylon ipler.

1. Sıra:

 1. İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın kenarı batılır ve ilmek alınarak çekilir.
 2. 1 zincir çekilir. 1 örümcek örülür.
 3. 5 zincir çekilir.
 4. İlk örülen zincirin içine batılır ve ilmek alınarak çekilir ve halka oluşturulur.
 5. 1 zincir çekilir ve 1 örümcek örülür.
 6. Sık iğne ile yazmanın kenarına bağlanır.
 7. 10 zincir çekilir.
 8. 1 İlmek alınır ve son örülen 2 zincir sayılıp 3. Zincir boşluğuna 2li trabzan örülür. Bundan sonra gelen bütün zincir boşlukları 2li trabzan ile doldurulur.
 9. Sık iğne ile yazmanın kenarına bağlanır.
 10. İkinci adımdan itibaren bütün aşamalar sırasıyla örülür.

2. Sıra:

 1. İp sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlk örülen 5 zincirli halkanın içine sık iğne ile bağlanır.
 2. 2 ilmek alınarak ağacın gövdesini oluşturan trabzanların en üstte olanın altındaki boşluğa batılır ve 4lü trabzan örülür.
 3. Örülen 4lü trabzanın üzeri sırasıyla 1 sık iğne, 1 2li trabzan, 1 3lü trabzan, 1 4lü trabzan, 1 3 lü trabzan, 1 2li trabzan ve 1 sık iğne şeklinde örülerek doldurulur. Son bir sık iğne ile palmiyenin gövdesinin tepesindeki 2li trabzanın boşluğuna geçilir.
 4. 10 zincir çekilir.
 5. Motifin arkası çevrilir ve daha önceden örülen 5 zincirli halkanın içine batırılır ve ilmek alınarak çekilir. Motifin tekrar ön tarafı çevrilir.
 6. 10 zincirin üzeri sırasıyla 2 sık iğne, 2 2li trabzan, 2 3lü trabzan, 2 4lü trabzan, 2 3 lü trabzan, 2 2li trabzan ve 2 sık iğne şeklinde örülerek doldurulur. Son bir sık iğne ile palmiyenin gövdesinin tepesindeki 2li trabzanın boşluğuna geçilir.
 7. 2 ilmek alınarak sıradaki 5 zincirli halkanın içine batılır ve 4 kerede çekilerek 4 lü trabzan oluşturulur.
 8. Örülen 4lü trabzanın üzeri sırasıyla 1 sık iğne, 1 2li trabzan, 1 3lü trabzan, 1 4lü trabzan, 1 3 lü trabzan, 1 2li trabzan ve 1 sık iğne şeklinde örülerek doldurulur. Son bir sık iğne ile 5 zincirli halkanın boşluğuna geçilir.
 9. 10 zincir çekilir.
 10. Motifin arkası çevrilir ve palmiye motifinin gövde kısmının en üstteki trabzan boşluğuna batılır ve ilmek alınarak çekilir. Motifin tekrar ön tarafı çevrilir.
 11. 10 zincirin üzeri sırasıyla 2 sık iğne, 2 2li trabzan, 2 3lü trabzan, 2 4lü trabzan, 2 3 lü trabzan, 2 2li trabzan ve 2 sık iğne şeklinde örülerek doldurulur. Son bir sık iğne ile 5zincirli halkanın içine geçilir.
 12. İki ilmek alınarak 2. Sıranın 2. adımından itibaren bütün aşamalar sırasıyla örülerek yazmanın bütün kenarları tamamlanır.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments