Yazma Kenarları

Mavi Kumru Çiçeği Motifli Yazma Kenarı
Yapılışı:

Mavi kumru çiçeği motifli yazma kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 14 numara tığ (0.75mm)
 • Çakmak
 • Makas

3-4 adet değişik renkte naylon ip (Buradaki örnekte sarı, beyaz, mavi ve yeşil renkte ipler kullanılmıştır.)

Çiçeğin ortasının yapılışı:

 1. Sarı renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir.
 2. 5 zincir çekilir.
 3. Sık iğne ile ilk örülen zincirin boşluğuna bağlanır ve küçük bir halka oluşturulur.
 4. 2 zincir çekilir ve halkanın içine 15 adet 2li trabzan örülür ve ilk örülen zincirin en üstteki zincir boşluğuna sık iğne ile birleştirilir.
 5. 4 adet zincir çekilir ve sık iğne ile sıradaki üçüncü zincir boşluğuna sık iğne ile bağlanır.
 6. Beşinci adımdaki 4 zincir ve sık iğne yapımı 4 kere daha tekrarlanır ve bütün halkanın etrafı bu şekilde tamamlanır. Birkaç zincir ve ip kesilir. İpin ucu dağılmaması için yakılır.

Çiçeğin ikinci sırası:

 1. Beyaz renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan oluşturulan 4 zincirli kısımlardan bir tanesinin boşluğuna batılır ve sık iğne ile beyaz ip 4 zincirli kısma bağlanır.
 2. 2 zincir çekilir ve 4 zincirli kısmın boşluğuna 3 adet 3lü trabzan yapılır ve 2 zincir çekilerek yine aynı 4 zincirli kısmın boşluğuna sık iğne ile bağlanır.
 3. Sık iğne ile yandaki boşluğa geçilir. Aynı işlem bütün 4 zincirli kısımlar tamamlanana kadar tekrarlanır.
 4. En sonunda tekrar sık iğne ile başlanan 4 zincirli kısmın boşluğuna gelinir.2 zincir çekilir ve sık iğne ile ilk beyaz yaprağın arka tarafının ortasından sık iğne ile yaprağın ortasına bağlanır.
 5. 4 zincir çekilir ve sıradaki yaprağın arka kısmından ortadaki trabzanın alt tarafındaki kısma sık iğne ile bağlanır. Bütün yaprakların arkasına 4 zincir örülür ve ortalarının alt kısımlarına sık iğne ile bağlanır. Birkaç zincir çekilerek ip kesilir ve dağılmaması için ipin ucu yakılır.

Çiçeğin üçüncü sırası:

 1. Mavi renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan oluşturulan 4 zincirli kısımlardan bir tanesinin boşluğuna batılır ve sık iğne ile mavi ip 4 zincirli kısma bağlanır.
 2. 5 zincir çekilir. 3 kere 3er ilmek alınarak 4 kerede çekilir ve tığın üzerinde 4 ilmek oluşturulur.
 3. İlmek alınarak tığın üzerindeki ilmekler bir kerede çekilir.
 4. 5 zincir çekilir ve sık iğne son örülen trabzanın üzerine bağlanır ve 5 sık iğne daha aynı trabzanın üzerine yapılır. Son bir sık iğne de 4 zincirli kısmın boşluğuna örülür.
 5. Bir sonraki 4 zincirli kısma sık iğne il geçilir ve on üçüncü adımdan itibaren bütün adımlar sırasıyla bütün yaprakların zincir boşlukları dolana kadar (toplamda 5 yaprak örülecek) aynı sırayla örülür. Yapraklar tamamlanınca birkaç zincir çekilerek ip kesilir ve dağılmaması için ipin ucu yakılır.

Yazmanın kenarına örülen kısa motifler:

 1. Yeşil renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan yazmanın kenarına batılır ve ilmek alınarak çekilir.
 2. 1 zincir çekilir ve ilmek alınarak belli bir mesafede yazmanın kenarına batılır ve eğik 2li trabzan örülür.
 3. 3 zincir çekilir ve sık iğne ile eğik trabzana bağlanır. Eğik trabzana bir adet sık iğne daha örülür.
 4. On sekizinci adımdan on dokuzuncu adımın sonuna kadar çiçek motifini eklemek istediğiniz yere kadar sırasıyla tekrarlanarak örülür. Çiçek motifini eklemek için eğik trabzandan sonra çiçek motifin yapraklarının ucundaki 5 zincirlik yere ilmek almadan batılır ve ilmek alınarak sık iğne ile çiçek bir yaprağından yazmaya bağlanır eğik trabzanın üzerine 2 sık iğne örülür.
 5. Çiçeğin ikinci yaprağı yazmaya birleştirilmeden önce iki adet kısa motif daha yapılır ve daha sonra örülen eğik trabzanın üzerine yaprak yukarıda anlatıldığı şekilde birleştirilir. İki çiçek motifi arasına istenilen sayıda kısa motif örülür.
  mavi kumru çiçeği motifli yazma kenarı

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments