Yazma Kenarları

Fil Motifli Yazma/Bebek Battaniyesi Kenarı
Yapılışı:

Fil motifli yazma/bebek battaniyesi kenarı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Yazma (çember)
 • 14 numara tığ (0.75mm)
 • Çakmak
 • Makas
 • 3 adet değişik renkte naylon ip (Buradaki örnek kahverengi, pembe ve gri renkte ip kullanılarak örülmüştür)

 1. İlk olarak kahverengi ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. Tığ batısı yapmak için ilmek almadan yazmanın kenarına batılır ve sık iğne ile ip yazmaya bağlanır. 3 zincir çekilir sık iğne ile zincirler gergin tutulup yazmanın kenarına birleştirilir. 3 zincir ve 1 sık iğne şeklinde yazmanın kenarları doldurulur.
 1. Gri (veya pembe) renkteki ip sol eldeki işaret parmağına dolanır. Tığ sağ ele alınır. İlmek alınarak tığ ilmeğin arasından geçirilir. İlmek almadan ilk örülen kutucuğa batılır ve sık iğne ile ip tığ batısının 3 zincirli kısmına bağlanır.
 1. 3 zincir çekilir ve ilmek alınarak tığ batısının arasına 3 adet 3lü trabzan örülür. 3 zincir çekilir ve bir tığ batısı atlanarak sonraki 3 zincirli kısma ilmek alınarak 4 adet 3lü trabzan örülür
 1. Yazmanın arkası çevrilir ve 3 zincir çekilir. Her bir trabzanın üzerine bir ve ortadaki 3 zincirlik kısma 4 adet olmak üzere (ilk çekilen 3 zincir dahil) toplam 12 adet 3lü trabzan örülür.
 1. Sıranın sonuna gelindiğinde 8 adet zincir çekilir ve ilmek almadan sondan beşinci zincire batılıp sık iğne ile küçük bir halka oluşturulur. Geri kalan zincirlere 3 adet sık iğne yapılır ve son bir sık iğne de en baştaki trabzanın üstündeki boşluğa örülür.
 1. İki zincir çekilir
 1. Bütün trabzanların üzerlerindeki zincir boşluklarına birer 3lü trabzan örülür.
 1. Sıranın sonuna gelindiğinde 4 zincir çekilir ve son örülen trabzanın alt taraftaki zincir boşluğuna sık iğne ile bağlanır.
 1. Motif baş aşağı tutulur ve Sık iğne ile zincirlerden önceki trabzanın alt kısmına geçilir. Bu trabzanın üzerine 7 adet 3lü trabzan örülür. 3 zincir çekilir ve yine aynı trabzanın üzerine sık iğne ile bağlanır.
 1. 2 zincir çekilir. Arkasından sırasıyla 3 tane 3lü trabzan ve 3 tane 4lü trabzan örülür.
 1. 10 zincir çekilir ve uçtaki 3 zincirlik kısım sık iğne ile birleştirilir.
 1. Geri kalan zincirlerin üstü sık iğne ile doldurulur.
 1. Sırasıyla 1 adet 4lü, 1 adet 3lü ve 2 zincir çekip trabzanların bağlandığı yere sık iğne ile bağlanır.
 1. Diş yapmak için 6 zincir çekilir ve sık iğne ile aynı yere bağlanır.
 1. Birkaç zincir çekilir ve ip kesilir dağılmaması için ipin ucu yakılır ve motifin arkasına bastırılır.
 1. Sıradaki filin arka ayakları Önceki filin öndeki ayaklarının olduğu kutucuktan sonra gelen 3. kutucuğa yapılır. Örme işlemi ilk fil ile aynıdır. Tek fark kurku kısmı yapılırken 2 zincir çekilir ve sık iğne ile arkadaki filin hortumunun ucuna bağlanır ve sık iğne ile 2 zincirin üstü doldurulur.

Tığ Mucizesi YouTube kanalımızda bu ve diğer modellerimizin detaylı videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments